Celiakijas diagnostika

Pats svarīgākais noteikums: ne kadā gadījumā nedrīkst uzsākt bezglutēna diētu bez
ārsta-gastroenterologa apstiprinājuma par celiakijas diagnozi! Ja glutēns vairs netiek uzņemts, jūsu organisms vairs neizstrādā antivielas pret to, tādējādi asins analīzēs reakcija uz glutēnu vairs neparādīsies, un ārsts vairs nevarēs diagnosticēt celiakiju. Bezglutēna diēta mūža garumā ir pārāk nopietna apņemšanās, lai to uzsāktu, pašam sev uzstādot diagnozi.

Asins analīzes
Pirmais solis ceļā uz diagnozi – asins analīzes. Ja asins analīzes ir pozitīvas, aizdomas par celiakiju apstiprina ar tievās zarnas biopsiju. Jūsu gastroenterologs var nozīmēt jums asins analīzes uz imūnoglobulīnu A antivielām (IgA), transglutamināzes antivielām (tTGA) un antiendomīziju (IgA EMA).
Ja rezultāti ir pozitīvi vai paaugstināti, ārsts nosūtīs jūs uz tievās zarnas biopsiju. Tomēr ir jāņem vērā, ka negatīvais asins tests ne vienmēr izslēdz celiakiju, jo dažiem celiakijas slimniekiem var būt arī IgA deficīts, tāpēc asins analīžu rezultāti var būt maldinoši. It īpaši bērniem līdz 3 gadu vecumā asins analīzes var būt nedrošas.

Biopsija
Ja asins analīzes ir pozitīvas, ārsts nosūtīs jūs uz tievās zarnas biopsiju (fibrogastroskopija). Šo procedūru, ko tautā sauc par „kobras rīšanu”, veic ar anestēziju gan bērniem, gan pieaugušajiem, tā ilgst 10-15 minūtes. Gastroskopa caurulīte ar kameru galā tiek ievadīta caur muti barības vadā un tālāk divpadsmitpirkstu zarnā. Tur no zarnas sienas tiek nokniebti daži mikroskopiskie audu gabaliņi. Izpētot zarnas audu paraugus, morfologs noteiks, kādā stāvoklī ir bārkstiņas, kas pārklāj zarnas. Veselam cilvēkam šīs bārkstiņas uzsūc barības vielas, taču pie celiakijas glutēns „palaiž” tādu imunitātes programmu, pie kuras imunitāte sāk iznīcināt šo bārkstiņu veselas šūnas. Tādējādi bārkstiņas paliek plakanas un vairs nespēj pildīt savas funkcijas. Saskaņā ar starptautisko medicīnisko praksi biopsija ir  zelta standarts celiakijas diagnostikā. Taču diagnozei ir svarīgi visi parametri: simptomi, asinsanalīzes (ne tikai seroloģija, bet arī citas, ko nozīmē ārsts, piemēram, hemoglobīna un dzelzs rādītāji mazasinības diagnostikai), gan arī morfoloģiskās izmeklēšanas rezultāti, kas sastāda kopējo ainu par slimnieku.

Diagnostika / Kas ir celiakija? / Dzīve bez glutēna - Latvijas Celiakijas pacientu biedrība